SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI NEDİR?

SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI NEDİR?

 • Sosyal medya reklamcılığı, internette bulunan sosyal paylaşım siteleri üzerinde yapılan reklamlara verilen addır. Günümüzde internetin yayılması ile geliştirilen sosyal medya siteleri, milyonlarca kullanıcıya sahip olmaları reklam potansiyelinin yükselmesine, buna bağlı olarak büyük küçük tüm işletmelerin ürün ya da hizmetlerinin tanıtımında ön ayak olmalarına neden olmaktadır. Anlık olarak lokal ya da global iletişim gücüne sahip olan bu mecralar kullanıcıya göre sınıflandırma yaparak pazarlama ayrıcalıkları sunmakta, reklam kampanyaları oluşturularak hedeflerin tutturulmasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

  Sosyal Medya Reklamlarında Nelere Dikkat Edilmeli

 • Reklam verme amacı ve stratejisi
 • Hedef kitle
 • Vereceğiniz reklamın bütçesi
 • Ulaşmak istediğiniz kitle
 • Ulaşmak istediğiniz lokasyon
 • İşin veya hizmetin tanımı
 • İçerik ve görseller
 • Devamlılık 
 • İfade biçimi ve konu anlatımı
 • Doğru kitleye dokunma gibi birçok etmeni bir arada kullanmak gerekir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Sosyal medya reklamcılığı doğru kullanıldığında size sunacağı birçok avantajlara sahiptir. Bunlar genellikle anlatılmadığı için kullanıcı tarafından bilinmez. Peki nedir bu avantajlar;

Hızlı Yayılması; istenilen reklamın anlık olarak belirleyebilme ve bunu dakikalar içerisinde büyük bir kitle önüne çıkarma avantajıdır.

Kolay Erişim; Günümüzde hemen hemen herkesin sosyal medya kullanması ve bu mecralara akıllı telefonlar ile günün her saati ulaşabilir olmaları, kolay erişim sağlama konusunu ön plana çıkarmaktadır.

Ölçülebilir Olması; Sosyal medya reklam araçlarının bir diğer avantajı olan ölçülebilirlilik konusu sosyal medya reklam araçlarının sunmuş olduğu özellikler içerisinde saklı, verilen reklamların kaç kişiye ulaştığı, bu kişilerin tablet, telefon ya da bilgisayar ile mi ulaştığı, kaç kişi reklama tıkladığı gibi ölçülebilir birçok araç sunmaktadır.

Kontrol Edilebilir olması; Sosyal medyaya verilen reklamların kolay kontrolü sayesinde internetin olduğu her yerde reklam verme, reklam güncelleme, kapatma, tekrar yayına alma, gibi avantajları anlık olarak yapma avantajı sunmaktadır.

Maliyeti Alternatiflerine Göre Daha Az Olması; Sosyal medya reklamcılığı sayesinde alternatiflerine göre çok daha ucuz olmasıdır. Örneğin; basılacak 10 bin adet broşürün fiyatı ile 100 bin kişiye kolayca ulaşabilirsiniz.

İstenilen Kitleye Ulaşabilme; Sosyal medya sayesinde yaş veya cinsiyet ayrımı yaparak ürün ya da hizmetlerinizi sınıflandırır, ilgili kullanıcıya ulaştırabilirsiniz. Bu sayede daha az maliyet ile daha fazla kişiye ulaşma imkânı bulabilirsiniz.

Lokasyon Seçebilme ve Bunu Hızlı Yapabilme; Sosyal medya sayesinde istediğiniz lokasyonları seçebilir, o lokasyon içindeki tüm kullanıcılara ulaşır hizmet ya da ürünlerinizi reklamını yapma avantajına kavuşursunuz.