GOOGLE ADWORDS NEDİR?

GOOGLE ADWORDS NEDİR?

Günümüzde milyonlarca insan farklı kelimeler ile internette farklı aramalar yapmakta bu aramaların yapıldığı ortamlar arasında en bilineni Google, farklı arama motorları ile dünyada arama yapılarak daha fazla veri toplanıyor ve veri akışı hiç durmuyor. Yapılan araştırmalara göre arama motorları kullanımı şu şekilde;

%89.27 Google

%3.66 Bing

%3.39 Yahoo

%0.88 Baidu

%0.55 Ask Jeeves

%2.25 Other

Görüldüğü üzere yapılan aramalar da en çok arama yapılan arama motoru Google, bu sonuç ile insanlar en çok arama yapılan ortamı tercih ederek aramalarda en üste olmayı tercih ediyorlar. Google ile en üste olmanın iki farklı yolu var birinci doğal yollar ile Seo, ikincisi ise Google Adwords bu makale de sizlere Adwords den bahsedeceğiz, Google reklam sektörüne girişi ile başlayan adwords araçları günümüzde oldukça rağbet görmekte, yapılan reklamlar sayesinde birçok işletme kendi belirlemiş olduğu hedefleri tutturmakta veya üzerine çıkmaktadır. Yapılacak reklamalar bütçe durumuna göre değişmekte, rekabet artmakta, buna bağlı olarak adwords araçlarına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

 

Adwords Kullanımının Avantajları

Google adwords ile reklam vermenin birçok avantajından bahsedebiliriz ama bize göre en büyük avantajı raporlama ve reklamı ulaştığı kitle, makale içerisinde bu avantajlardan bahsedeceğiz fakat şunu da belirtmeden geçmemeliyiz ki teknoloji ilerledikçe nimetlerinden faydalanmak için uzman bir ekip ile çalışmanın size ve şirketinize katacağı avantaj hayal edemeyeceğiniz kadar fazla. Aslında sosyal medya reklamcılığı ile aynı olan adwords daha fazla yayına ve siteye ulaşarak çok daha fazla yardımcı araç kullanması ile bir adım önde

Hızlı Yayılması; istenilen reklamın anlık olarak belirleyebilme ve bunu dakikalar içerisinde büyük bir kitle önüne çıkarma avantajıdır.

Ölçülebilir Olması Adwords araçlarının bir diğer avantajı olan ölçülebilirlilik konusu reklam araçlarının sunmuş olduğu özellikler içerisinde saklı, verilen reklamların kaç kişiye ulaştığı, bu kişilerin tablet, telefon ya da bilgisayar ile mi ulaştığı, kaç kişi reklama tıkladığı gibi ölçülebilir birçok araç sunmaktadır.

Kontrol Edilebilir olması; Adwords e verilen reklamların kolay kontrolü sayesinde internetin olduğu her yerde reklam verme, reklam güncelleme, kapatma, tekrar yayına alma, gibi avantajları anlık olarak yapma avantajı sunmaktadır.

Maliyeti Alternatiflerine Göre Daha Az Olması; Adwords reklamcılığı sayesinde alternatiflerine göre çok daha ucuz olmasıdır. Örneğin; basılacak 10 bin adet broşürün fiyatı ile 100 bin kişiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Lokasyon Seçebilme ve Bunu Hızlı Yapabilme; Adwords sayesinde istediğiniz lokasyonları seçebilir, o lokasyon içindeki tüm kullanıcılara ulaşır hizmet ya da ürünlerinizi reklamını yapma avantajına kavuşursunuz. Gibi bahsedebileceğimiz birçok özelliğe sahiptir.